شناسه صاپست چیست؟

صاپست چیست؟ و چرا داشته باشیم؟

صاپست چیست؟

صندوق مجازی پست ایرانیان با نام اختصاری صاپست، که جهت مدیریت نشانی و مرسوله برای گیرندگان جهت دریافت مرسوله در آخرین آدرس محل حضور می باشد. به این صورت که متقاضی پس از تکمیل اطلاعات فردی ، یک شناسه بعنوان شناسه صاپستی فرد ایجاد خواهد شد و از آن پس متقاضی می تواند آدرس های محل حضور خود را به نحوی در سامانه صاپست ثبت و ویرایش نماید که در زمان و مکان مشخصی با درصد اطمینان بالاتری مرسوله خود را دریافت نماید.

شناسه صاپستی چیست؟

شناسه صاپست یک شناسه یکتا و منحصر به فرد می باشد که برای هر فرد حقیقی یا حقوقی باتوجه به شرایط و قوانین سایت صادر خواهد شد. که این شماره بعد از این برای مالک شناسه ، بعنوان آدرس همیشگی مورد استفاده قرار می گیرد. بطوری که گیرنده برای دریافت نامه یا مرسولات پستی خود نیازی به دادن شرح کامل آدرس، به سازمان ها و مراکز دولتی و خصوصی و اشخاص و دوستان نمی باشد. و صرفا با دادن نام و نام خانوادگی و شناسه صاپستی به فرستنده مرسوله و ویرایش آخرین آدرس محل حضور خود قبل از ارسال مرسوله داخل سامانه یا اپلیکیشن صاپست، می تواند مرسوله خود را درآخرین آدرس محل حضور خود در هرنقطه ای از ایران دریافت نماید.

شناسه صاپستی چه تفاوتی با کدپستی دارد؟

کد پستی مکان محور است و متعلق به یک مکان می باشد. به طوری که که اگر شما جابجا شوید یا آن مکان را به شخص دیگری تحویل دهید کد پستی آن را نیز باید واگذار کرده و نمی توانید آن کد پستی را با خود به همراه داشته باشید برای درک بهتر موضوع بعنوان مثال می توان تلفن ثابت را همانند کد پستی و شناسه صاپستی را همانند شماره تلفن همراه شما در نظر گرفت. . ولی شناسه صاپستی فرد محور است و شما تا زمانی که از این سرویس استفاده می کنید می توانید همیشه با خود به عنوان آدرس همراه داشته و کد پستی آدرس یا آدرس های مدنظرتان را به آن متصل کنید و مرسوله خود را در آخرین آدرس محل حضورتان دریافت نمایید.

چه کسانی می توانند شناسه صاپست بگیرند؟

افراد حقیقی
افراد حقوقی و موسسات دولتی و خصوصی
اتباع خارجه داخل ایران درصورت داشتن کارت اقامت و مدارک قانونی جهت اقامت در ایران
گردشگران خارجی با داشتن گذرنامه می توانند شناسه صاپستی موقت دریافت کنند
ایرانیان خارج از کشور

درصورت تایید مدارک هویتی شان توسط وکیل آنها در داخل ایران، می توانند از این خدمت جهت ارسال مرسوله به ایران یا با مدیریت نشانی های خود در داخل ایران ، با تغییر نشانی ها داخل ایران، به نقطه ای دیگر جهت تحویل به نماینده یا فردی که داخل سایت مشخصات وی را درج می نماید هدایت نمایند. لازم به ذکر است دریافت شناسه صاپستی بعنوان فرستنده جهت ارسال مرسوله به داخل ایران الزامی نیست اما می بایست گیرنده حتما شناسه صاپستی داشته باشد. اگر فرستنده نیز شناسه صاپستی داشته باشد می تواند تمامی مزایایی را که یک فرستنده داخل ایران دارد را داشته باشد اما سامانه صاپست در رد و یا ثبت نام ایرانیان خارج از کشور کاملا مختار است.

مزیت تبدیل شدن آدرس من به یک شناسه چیست؟

گیرنده

با کمترین خطا یا درحد صفر ، مرسوله را به دست شما طبق آخرین آدرس اعلامی در سامانه از طریق پست ارسال خواهد نمود.
از طریق صندوق مرسولات امکان رهگیری مرسولات وجود خواهد داشت.

فرستنده

به دلیل شناسه شدن آدرس شما ، در آدرس نویسی خطای کمتری رخ خواهد داد.

مامور پست

به دلیل اینکه آدرس شما به صورت لیبل چاپی بر روی مرسوله درج خواهد شد با کمترین خطا به آدرس گیرنده ارسال می گردد.

حریم خصوصی

شرح آدرس شما تبدیل به یک شناسه شده و صرفا کسانی به آن دسترسی خواهند داشت که شما تمایل داشته باشید. (لازم بذکر است این مورد شامل مراجع قضایی نخواهد بود).

خرید آسان از فروشگاه های اینترنتی

خرید آسان از فروشگاه های اینترنتی (که مرسولات خود را از طریق شرکت پست برای مشتریان شان ارسال میکنند) بدون نیاز به درج شرح آدرس و صرفا با ثبت شناسه صاپستی و نام و نام خانوادگی خود به جای نشانی، قطعا مطلوبیت بیشتری دارد و تا زمان تحویل مرسوله به شرکت پست، گیرنده مرسوله می تواند آخرین آدرس مدنظر خود را جهت دریافت مرسوله در سامانه صاپست به روز نماید.

ثبت نام آسان اینترنتی

صرفا با درج شناسه صاپستی به جای نشانی(لازم به توضیح است هنوز این قابلیت برای همه ی سایت ها به دلیل عدم اطلاع از وجود این شناسه و خدمت در شرکت پست، شاید گاها مورد قبول نباشد) که این موضوع برای شما مزایایی به همراه خواهد داشت:

1- گاها شما برای درخواست کالا یا خدمتی ثبت نام می کنید ولی تا زمان دریافت آن کالا یا خدمت اگر از مکان فعلی جابجا شوید می توانید کالا یا ابلاغیه و هرآن چیزی که برای شما یا مخاطب شما مهم است که باید به دست شما برسد، به آخرین آدرس شما خواهد رسید.

2- اگر شما تمایل ندارید که سایتی که در آن ثبت نام می کنید آدرس شما را بداند ولی می بایست برای شما مرسوله یا خدمتی را از طریق پست ارسال نماید این کار صرفا بادرج شناسه صاپستی در سایت مدنظر امکانپذیر خواهد بود.

3- اگر شما تمایل دارید از سایتی خدمتی را دریافت کنید ولی مجبور به درج شرح آدرس هستید و سایت مذکور از طریق نشانی درج شده با ارسال تبلیغات باعث آزار و اذیت شما خواهد شد می توانید با درج شناسه صاپست به جای نشانی و با فعال نمودن تیک عدم دریافت مرسولات تبلیغاتی از چنین مزاحمت هایی جلوگیری نمایید.

پاسخ به پرسش‌ها

خدمات صاپست تا چه حد توسعه خواهد یافت؟

صاپست در قدم اول یک بستر بوده و در فازهای بعدی قطعا خدمات مختلفی را به کاربران خود ارائه خواهد داد که این خود نویدی است برای اعضای محترم که بتوانند از خدمات مختلف این طرح صرفا با داشتن یک شناسه صاپستی از آن بهره جویند.

شناسه صاپستی در تمامی پست های دولتی و دفاتر پیشخوان فعال می باشد؟

بله فعال می باشد.

محدوده جغرافیایی آن تا چه حد است؟

کل کشور به طوریکه شامل پوشش خدمات پستی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران باشد.

آیا کسی می تواند از شناسه صاپستی من سو استفاده کند؟

شناسه صاپستی همان آدرس سنتی شماست ولی با این تفاوت که تمامی شرح آدرس شما تبدیل به یک شناسه شده ، به طوریکه سو استفاده از آدرس شما به حداقل رسیده و امنیت آن را به حداکثرمی رساند به شرطی که متقاضی شناسه صاپستی، کلمه عبور و شناسه کاربری را نزد خود محفوظ داشته و یا اگر مواردی مشکوک در حساب کاربری خود مشاهده نمود می بایست سریعا موضوع را به پشتیبان سایت اعلام نماید ولی این باز خود به معنی ایجاد امنیت صد در صدی نیست اما سعی ما برآن بوده که بتوانیم با ارائه ی این خدمت امنیت بیشتری را برای شما ایجاد نماییم .شرح آدرس شما را به جز مراکز پستی جهت تعیین مبلغ ارسال مرسوله و لیبل زدن شرح آدرس کسی از آن مطلع نخواهد شد و حریم خصوصی شما در برابر مخاطبین و ارسال کنندگان مرسوله حفظ می شود. ولی این به معنای ایجاد حاشیه امن برای مفسدین و خلاف کاران اقتصادی و اجتماعی نخواهد بود چراکه مدارک ثبت نام کنندگان در حین ثبت نام، جهت صدور شناسه صاپستی کنترل خواهد شد.

آیا کسانی که به دنبال کلاهبرداری هستند به دلیل تغییر دائمی آدرس های خود، می توانند باعث افزایش کلاهبرداری از طریق این سامانه شوند؟

خیر. ما ازطریق فرآیند کنترل مدارک هویتی افراد در حین ثبت نام ، و تطبیق مدارک افراد با هویت اعلامی آنها داخل سایت ، شناسه صاپستی فرد را صادر و پس از آن تمامی اطلاعات مربوط به ارسال مراسلات فرد در سامانه طبق آدرس های اعلامی وی قابل ردیابی و پیگیری خواهد بود. و درصورت مشاهده تخلفات این چنینی قطعا با آنها برخورد و درصورت نیاز شناسه صاپستی ایشان مسدود و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

چگونه می توانم ثبت نام نمایم؟

کاربران حقیقی از طریق این لینک میتوانید همین الان ثبت نام انجام دهید. کاربران حقوقی و سازمان ها نیز می توانند از طریق این لینک ثبت نام انجام دهند.

تا چه زمانی گیرنده می تواند آخرین آدرس خود را برای دریافت مرسوله ثبت نماید؟

تا قبل از ارسال مرسوله توسط فرستنده، گیرنده می تواند آدرس خود جدید خود را ثبت نماید. ولی بعد از آن مرسوله به آدرس ثبتی که قبلا در سامانه درج شده است ارسال خواهد شد. اما گیرنده میتواند پس از رسیدن به مقصد درخواست ارسال به آدرس جدید نماید.

آیا هرموقع که بخواهم میتوانم از همان آدرس سنتی خود (شرح آدرس) استفاده کنم؟

بله

کلیه مطالب درج شده از سایت صاپست کپی شده است.

http://sapost.post.ir/

فهرست کتاب‌ها - زمستان 98

ژانویه 9, 2020

تازه‌های نشر در زمستان 98

ژانویه 9, 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *